Jak si správně vybrat půjčku: Dejte na zdravý rozum

Když se vysloví slovo půjčka, lidé se ihned rozdělí na dvě rozdílné názorové skupiny. Jedna před půjčkami a zadlužením důrazně varuje, druhá půjčky považuje za užitečného pomocníka při cestě životem. Všichni se však shodují, že výběr půjčky není radno podceňovat. Jak si tedy vybrat správnou půjčku a na co si dát pozor?
 Špatně vybraná půjčka může být prvním krokem k finančním problémům, ze kterých je těžká cesta ven. Lepší je potížím předejít hned v zárodku a vybrat si takovou půjčku, která splní naše očekávání, a přitom nás nezruinuje. Pravidla rozumného půjčování nejsou nijak složitá. Stačí používat zdravý rozum a nenechat se přesvědčit k nevýhodnému obchodu.

Krok první: Kolik?

Než vůbec začnete řešit výběr konkrétní půjčky, zamyslete se nad její výší. Otázka “kolik si potřebuji půjčit” není nikdy stejná jako otázka “kolik si mohu půjčit”. Než se upíšete k jakékoliv půjčce, důkladně si promyslete, jak vysokou půjčku zvládnete bez potíží a utahování opasků splácet. Teprve poté se vrhněte na hledání nejlevnější půjčky na trhu.

Krok druhý: Dejte na ověřené společnosti

Na trhu působí desítky úvěrových společností – bank i nebankovních firem. Ještě před pár měsíci jich byly desítky tisíc, to se však změnilo příchodem nového zákona o spotřebitelském úvěru, který se rozhodl zatočit s neférovými praktikami. To však neznamená, že na někoho takového nemůžete narazit.

 

Zapomeňte na extrémně výhodné nabídky na půjčky a dejte na svůj rozum. Obraťte se na ověřené firmy na trhu, jejichž pověst je všeobecně známá. Pokud vám taková firma nebo dokonce firmy odmítnou půjčku dát, možná byste se měli zamyslet, zda je půjčka nejlepším řešením.

Krok třetí: Porovnání půjček

Že nevíte, kam dřív skočit? Aktuální nabídka půjček je opravdu široká. Půjčky nabízí banky i nebankovní společnosti a všechny tvrdí, že jejich půjčky jsou nejlepší, nejlevnější a nejvýhodnější. Nastal čas na porovnání půjček, které vám pomůže najít nejvýhodnější půjčku, aniž byste museli poslouchat sliby obchodníků.

 

Využijte některý z online srovnávačů, kterých je na internetů bezpočet. Jedním z nich jsou také Úspory.cz, které s porovnáním a výběrem vhodné půjčky pomáhají Čechům již hezkou řádku let. Stačí zadat své požadavky a počkat si na výsledek srovnání. Pokud vás nějaká půjčka online zaujme, můžete o ní zažádat ihned.

Krok čtvrtý: Seznamte se s RPSN

Předtím, než kliknete na virtuální tlačítko “objednat”, všechny údaje zkontrolujte. Pár minut vašeho času věnovanému výběru nejlevnější půjčky neublíží. Základním porovnávacím údajem je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Zapomeňte na úrokovou sazbu nebo výši měsíční splátky. To jsou velmi zavádějící údaje. RPSN totiž obsahuje všechny náklady, které souvisí s pořízením a správou půjčky. Čím nižší RPSN je, tím je půjčka výhodnější.

Krok pátý: Buďte dobrým dlužníkem

Sjednáním půjčky a podpisem smlouvy to nekončí. Půjčku svědomitě splácejte dle podmínek, se kterými jste souhlasili. Za svoji poctivost můžete být odměněni nižším úrokem, odpuštěním splátek apod. Pokud se dostanete do finančních problémů, neprodleně zkontaktujte poskytovatele půjčky a domluvte se na řešení. Vyhnete se zbytečným a hlavně vysokým sankcím za nesplácení a případně i soudnímu vymáhání dlužných peněz.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


nepovinné


nepovinné

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>